Canada at the 2008 Summer Olympics

Wikipedia is there when you need it — now it needs you.
Donate Now »
Support Wikipedia: a non-profit project.
Donate Now »
Canada at the 2008 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search
Canada at the Olympic GamesAt the 2008 Summer Olympics in BeijingCompetitorsFlag bearerSummer GamesWinter Games
IOC codeNOC

Flag of Canada
CAN
Canadian Olympic Committee
external link
332[1] in 25 sports
Adam van Koeverden (opening)[1]
Karen Cockburn (closing)
Medals
Rank: 19
Gold
3
Silver
9
Bronze
6
Total
18
Olympic history (summary)
1896 • 19001904190819121920192419281932193619481952195619601964196819721976 • 1980 • 1984198819921996200020042008
19241928193219361948195219561960196419681972197619801984198819921994199820022006
Canada, which is represented by the Canadian Olympic Committee (COC), competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China from August 8 to 24, 2008. Canadian athletes have competed in every Summer Olympic Games since 1900, except the 1980 Summer Olympics which they boycotted. Canada sent 332 athletes in 25 of 28 sports, the seventh largest team at the games and Canada's largest since 1988.[2] Canada did not send a team in handball, volleyball or basketball.[3] Kayaker and 2004 Summer Olympics gold medalist Adam van Koeverden was the flag bearer at the opening ceremonies; Karen Cockburn bore the flag at the closing.[1][4]
The COC had set a goal of finishing in the top 16 in total medals[5]; at the 2004 Summer Olympics, Canada finished 19th. Canada finished 19th in gold medals and 14th in total medals in Beijing.[6] Equestrian show jumper Ian Millar competed at his ninth Summer Olympics, tying the record set by Hubert Raudaschl. He has been named to ten straight Olympic teams, but did not compete at the 1980 Summer Olympics due to the Canadian boycott.[7] For the first time, Canadian athletes were paid for medals earned. Gold medalists earned $20,000; silver medalists were paid $15,000; and bronze medalists $10,000. A total of $515,000 from the Athlete Excellence Fund was given to the medal winning athletes.[8]
Canada will be the next host of an Olympics, when Vancouver hosts the 2010 Winter Olympics.

Contents

[hide]
//

[edit] Medalists

Medal ↓ Name ↓ Sport ↓ Event ↓
1 Gold Huynh, CarolCarol Huynh Wrestling Women's −48 kg
1 Gold Byrnes, AndrewAndrew Byrnes
Kyle Hamilton
Malcolm Howard
Adam Kreek
Kevin Light
Brian Price (cox)
Ben Rutledge
Dominic Sieterle
Jake Wetzel
Rowing Men's eights
1 Gold Lamaze, EricEric Lamaze
on Hickstead
Equestrian Individual jumping
2 Silver Calder, DavidDavid Calder
Scott Frandsen
Rowing Men's coxless pair
2 Silver Cockburn, KarenKaren Cockburn Gymnastics Women's trampoline
2 Silver Cone, MacMac Cone on Ole
Jill Henselwood on Special Ed,
Eric Lamaze on Hickstead
Ian Millar on In Style
Equestrian Team jumping
2 Silver Whitfield, SimonSimon Whitfield Triathlon Men's competition
2 Silver Burnett, JasonJason Burnett Gymnastics Men's trampoline
2 Silver Despatie, AlexandreAlexandre Despatie Diving Men's 3 m springboard
2 Silver Heymans, EmilieEmilie Heymans Diving Women's 10 m platform
2 Silver Sergerie, KarineKarine Sergerie Taekwondo Women's −67 kg
2 Silver van Koeverden, AdamAdam van Koeverden Kayaking Men's K-1 500 m
3 Bronze Verbeek, TonyaTonya Verbeek Wrestling Women's −55 kg
3 Bronze Cochrane, RyanRyan Cochrane Swimming Men's 1500 m freestyle
3 Bronze Cameron, TracyTracy Cameron
Melanie Kok
Rowing Women's lightweight double sculls
3 Bronze Brambell, IainIain Brambell
Liam Parsons
Jon Beare
Mike Lewis
Rowing Men's lightweight coxless four
3 Bronze Lopes-Schliep, PriscillaPriscilla Lopes-Schliep Athletics Women's 100 m hurdles
3 Bronze Hall, ThomasThomas Hall Canoeing Men's C-1 1000 m

[edit] Archery

Canada qualified its men's team by finishing eighth during the 2007 world championships. The individuals later qualified at the Canadian Olympic archery trials.[9] It was Canada's first three man team since the 1992 Summer Olympics.[10] Canada also qualified an archer in the women's division after the Netherlands waived its quota for the women's archery competition.[11]
Men
Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankScore Seed Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
John-David Burnes Individual 644 50 Ellison (USA) (15)
L 89-111
Did not advance 63
Crispin Duenas Individual 664 16 Petersson (SWE) (49)
L 108(+18)-108(+19)
Did not advance 39
Jay Lyon Individual 646 47 Xue (CHN) (18)
W 111-106
Ellison (USA) (15)
W 107-113
Badenov (RUS) (31)
L 110-115
Did not advance 10
John-David Burnes
Crispin Duenas
Jay Lyon
Team 1954 11
Italy (6)
L 217-219
Did not advance 11
Women
Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankScore Seed Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
Marie-Pier Beaudet Individual 628 34 Banerjee (IND) (31)
W 109 (+5)-109(+4)
Yun (KOR) (2)
L 107-114
Did not advance 20 T

[edit] Athletics

Previous world champion hurdler Perdita Felicien officially announced on July 14 that she would not compete. This followed a foot fracture sustained during a February training session.[12]

[edit] Men

Athlete(s) Events Round 1 Round 2 Semifinal FinalResult Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Pierre Browne 100 m 10.22 7 Q 10.36 34 Did not advance
Anson Henry 100 m 10.37 31 Q 10.33 30 Did not advance
Brian Barnett 200 m DNF - Did not advance
Jared Connaughton 200 m 20.60 13 Q 20.45 15 Did not advance
Tyler Christopher 400 m 45.67 28
Did not advance
Gary Reed 800 m 1:46.02 12 Q
1:45.85 2 F 1:44:94 4
Achraf Tadili 800 m 1:48.87 47 Did not advance
Nathan Brannen 1500 m 3:41.45 28 Q
3:39.10 16 Did not advance
Taylor Milne 1500 m 3:41.56 29
Did not advance
Kevin Sullivan 1500 m 3:36.05 7 Q
3:40.30 19 Did not advance
5000 m 14:09.16 34 Did not advance
Eric Gillis 10000 m
29:08.10 33
Jared Connaughton
Anson Henry
Pierre Browne
Hank Palmer
4×100 m relay 38.77 4 Q
38.66 6
Tim Berrett 50 km walk
4:08:18 38
Michael Mason High jump 2.25 19
Did not advance
Scott Russell Javelin throw 80.42 6 Q
80.90 10
Jim Steacy Hammer throw 76.32 11 Q
75.72 12
Dylan Armstrong Shot put 20.43 5 Q
21.04 NR 4
Massimo Bertocchi Decathlon
7714 19
Decathlon
Decathlon Event Massimo BertocchiResults Points Rank

100 m 11.00 861 7
Long jump 7.05 826 14
Shot put 14.10 734 17
High jump 1.90 714 17
400 m 48.72 875 9
110 m hurdles 14.32 934 11
Discus throw 44.91 765 16
Pole vault 4.70 819 12
Javelin throw 45.33 520 25
1500 m 4:42.26 666 14
Final
7714 19

[edit] Women

Athlete Events Round 1 Round 2 Semifinal FinalResult Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Priscilla Lopes-Schliep 100 m hurdles 12.75 7 Q
12.68 5 Q 12.64
Angela Whyte 100 m hurdles 13.11 23
Did not advance
Adrienne Power 200 m 23.40 26 Q 23.51 27 Did not advance
Carline Muir 400 m 51.55 17 Q
52.37 20 Did not advance
Megan Metcalfe 5000 m 15:11:23 12 Q
17:06.82 15
Nicole Forrester High jump 1.89 19
Did not advance
Tabia Charles Long jump 6.61 9 Q
6.47 10
Ruky Abdulai Long jump 6.41 26
Did not advance
Sultana Frizell Hammer throw 65.44 33
Did not advance
Kelsie Hendry Pole vault 4.30 18
Did not advance
Jessica Zelinka Heptathlon
6490 5
Heptathlon
Heptathlon Event Jessica ZelinkaResults Points Rank

100 m hurdles (s) 12.97 1129 2
High jump (m) 1.77 941 13
Shot Put (m) 13.79 780 15
200 m (s) 23.64 1016 4
Long jump (m) 6.12 887 15
Javelin throw (m) 43.91 742 14
800 m (s) 129.34 995 4
Final
6490 5

[edit] Badminton

Canada was represented by two singles players and a mixed doubles team.
Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
Andrew Dabeka Singles Park (KOR)
L 11-21 11-21
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
Anna Rice Singles Lee (USA)
W 21-15 19-21 21-19
Cicognini (SUI)
W 21-10 21-13
(3) Lu (CHN)
L 7-21 12-21
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
Mike Beres
Valerie Loker
Doubles
Prapakamol
and Thoungthongkam (THA)
L 9-21 9-21
Did not advance

[edit] Baseball

Men's team Canada qualified its men's baseball team for the Olympics by winning the final Olympic Baseball qualification tournament with a 6-1 record. [13]
[15]
Team W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
Canada 2 5 29 20 .286 5 -
Round Robin
August 13 – 11:30 at WKB Main FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
Canada 0 0 0 3 2 0 1 4 - 10 10 0
China 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 8 2
WP: Chris Begg (1-0) LP: Tao Bu (0-1)
HRs: CAN – Scott Thorman (1), Michael Saunders (1)
August 14 – 19:30 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
Canada 0 0 2 1 0 2 0 1 0 6 9 2
Cuba 0 3 0 0 0 4 0 0 X 7 5 2
WP: Vicyohandri Odelín (1-0) LP: Jonathan Lockwood (0-1) SV: Norberto González (1)
HRs: CAN – Michael Saunders (2), Nick Weglarz 2 (2) CUB – Alexander Malleta (1), Alfredo Despaigne (1)
August 15 – 18:00 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
South Korea 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 3 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
WP: Hyun-Jin Ryu (1-0) LP: Mike Johnson (0-1)
HRs: KOR – Keun-Woo Jeong (1)
August 16 – 10:30 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
Canada 0 1 2 1 0 0 0 0 0 4 10 1
United States 0 0 0 2 1 0 2 0 X 5 9 1
WP: Brian Duensing (1-0) LP: Chris Reitsma (0-1)
HRs: USA – Brian Barden (1)
August 18 – 10:30 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
Japan 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 5 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2
WP: Yoshihisa Naruse (1-0) LP: Chris Begg (0-1) SV: Koji Uehara (1)
HRs: JPN – Atsunori Inaba (1)
August 19 – 10:30 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 RHE
Canada 0 0 1 2 0 0 0 1 0 4 7 1
Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
WP: Brooks McNiven (1-0) LP: Shairon Martis (0-2)

August 20 – 18:00 at WKB Field 2Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 RHE
Chinese Taipei 1 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 6 10 2
Canada 2 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 5 10 3
WP: Fu-Te Ni (1-2) LP: Chris Reitsma (0-2) SV: Chih-Chia Chang (1)
HRs: TPE – Che-Hsuan Lin (1), Chih-Sheng Lin (1) CAN – Stubby Clapp (1)

[edit] Boxing

Twelve years after qualifying boxers in 11 of 12 events in 1996, Canada only sent one boxer to Beijing. Adam Trupish qualified for the Olympics by reaching the quarterfinal at the 2007 AIBA World championships.[16]
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Adam Trupish Welterweight Sarsekbayev (KAZ)
L 1-20
Did not advance

[edit] Canoeing


[edit] Flatwater

For the first time ever, Canada had participants in all twelve flatwater races.[17]
Men
Athlete Event Heats Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank
Mark Oldershaw C-1 500 m 1:48.817 2 S 1:52.649 4 Did not advance
Thomas Hall C-1 1000 m 4:05.198 4 S 3:58.820 1 F 3:53.653
Gabriel Beauchesne-
Sevigny

Andrew Russell
C-2 500 m 1:43.189 5 S 1:42.921 3 F 1:42.450 5
C-2 1000 m 3:43.491 3 F
3:41.165 6
Adam van Koeverden K-1 500 m 1:35.557 1 S 1:42.438 1 F 1:37.630
K-1 1000 m 3:29.622 1 F
3:31.793 8
Andrew Willows
Richard Dober Jr.
K-2 500 m 1:30.324 4 S 1:31.232 1 F 1:30.857 6
Steve Jorens
Ryan Cuthbert
K-2 1000 m 3:29.037 7 S 3:26.635 5 Did not advance
Rhys Hill
Angus Mortimer
Christopher Pellini
Brady Reardon
K-4 1000 m 3:06.811 5 S 3:02.572 3 F 3:01.630 9
Women
Athlete Event Heats Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank
Karen Furneaux K-1 500 m 1:54.065 7 S 1:55.145 7 Did not advance
Kristin Gauthier
Mylanie Barre
K-2 500 m 1:46.129 4 S 1:47.510 9 Did not advance
Karen Furneaux
Kristin Gauthier
Emilie Fournel
Genevieve Beauchesne-
Sevigny
K-4 500 m 1:39.366 5 S 1:38.224 4 Did not advance

[edit] Slalom

Canada had a three-person slalom team in Beijing.[18]
Men
Athlete Event Preliminary Semifinal FinalRun 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
James Cartwright C-1 93.83 12 90.80 13 184.63 13 Did not advance
David Ford K-1 85.35 6 89.49 17 174.84 13 Q 88.46 6 Q 89.89 5 178.35 6
Women
Athlete Event Preliminary Semifinal FinalRun 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Sarah Boudens K-1 158.99
109.68
268.67 19 Did not advance

[edit] Cycling


[edit] BMX

Canada qualified a female entry for the event, which was contested at the Olympics for the first time, via the UCI Nations ranking and a male entry via the 2008 UCI BMX World Championships.[19]Men Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals FinalTime Rank Time Rank Total Rank Time Rank
Scott Erwood Individual 37.050 26 50.052 28 T Did not advance
Women Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals FinalTime Rank Time Rank Total Rank Time Rank
Samantha Cools Individual 39.137 13 Q
14 4 Q DNF 7

[edit] Mountain biking

Canada qualified its riders via the UCI ranking by nations.
Men
Athlete Event Time Rank
Geoff Kabush Cross-country 2:03:55 20
Seamus McGrath Cross-country –3LAP 44
Women
Athlete Event Time Rank
Catharine Pendrel Cross-country 1:46:37 4
Marie-Hélène Prémont Cross-country Did not finish

[edit] Road

Canada qualified three athletes for the men's road race and the right to send a cyclist to the time trial event. It should be noted that, to be eligible to compete in the men's time trial, an athlete must have also competed in the road race or in a track, mountain bike or BMX event.
Men
Athlete Event Time Rank
Michael Barry Road race 6:24:05 (+0:16) 9
Ryder Hesjedal Road race 6:34:26 (+10:37) 56
Time trial 1:05:42.33 (+3:30) 16
Svein Tuft Road race 6:34:26 (+10:37) 59
Time trial 1:04:39.44 (+2:28) 7
Women
Athlete Event Time Rank
Leigh Hobson Road race 3:32:52 (+0:28) 17
Erinne Willock Road race 3:33:23 (+0:59) 37
Alex Wrubleski Road race 3:39:36 (+7:12) 50
Time trial 39:15.42 (+4:23) 24

[edit] Track

Points Races
Athlete Event Points
Laps Rank
Zachary Bell Men's points race 27
1 lap
7
Gina Grain Women's points race 6
0 laps
9
Zachary Bell
Martin Gilbert
Men's Madison 5
-3 laps
12

[edit] Diving

Ten Canadian athletes qualified for the Olympics, and competed in six of the eight diving events. Spots were allocated at the Olympic Trials, held in Victoria, B.C., June 20 to June 22.[20]Men Athlete Events Preliminary Semifinal FinalPoints Rank Points Rank Points Rank
Alexandre Despatie 3 m springboard 453.60 9 Q 518.75 2 Q 536.65
Reuben Ross 3 m springboard 446.15 13 Q 395.85 18 Did not advance
10 m platform 425.60 15 Q 390.75 17 Did not advance
Riley McCormick 10 m platform 425.95 14 Q 391.35 16 Did not advance
Alexandre Despatie
Arturo Miranda
3 m synchronized springboard
409.29 5
Women Athlete Events Preliminary Semifinal FinalPoints Rank Points Rank Points Rank
Jennifer Abel 3 m springboard 300.75 10 Q 296.10 13 Did not advance
Blythe Hartley 3 m springboard 350.60 3 Q 324.60 10 Q 374.60 4
Emilie Heymans 10 m platform 403.85 3 Q 374.10 4 Q 437.05
Marie-Eve Marleau 10 m platform 296.50 17 Q 335.25 7 Q 332.10 7
Meaghan Benfeito
Roseline Filion
10 m synchronized platform
305.91 7

[edit] Equestrian


[edit] Dressage

Athlete Horse Event Round 1 Round 2 FinalScore Rank Score Rank Score Rank Total Score Rank
Jacqueline Brooks Gran Gesto Individual 63.750 29 Did not advance
Ashley Holzer Pop Art Individual 67.042 19 68.760 15 71.450 12 70.105 14
Leslie Reid Orion Individual 59.750 44 Did not advance
Jacqueline Brooks
Ashley Holzer
Leslie Reid
as above Team
63.514 9
Christilot Boylen was the dressage reserve.[21]

[edit] Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping TotalQualifier FinalPenalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Kyle Carter Madison Park Individual 63.50 61 18.40
(81.90)
32 14.00
(95.90)
36 Did not advance 95.90 36
Sandra Donnelly Buenos Aires Individual 60.20 58 24.00
(84.20)
34 8.00
(92.20)
31 Did not advance 92.20 31
Selena O'Hanlon Colombo Individual 44.10 20 36.80
(120.90)
51 12.00
(132.90)
46 Did not advance 132.90 46
Samantha Taylor Livewire Individual 70.70 66 69.60
(180.30)
60 8.00
(188.30)
56 Did not advance 188.30 56
Michael Winter King Pin Individual 48.90 28 56.80
(125.70)
53 20.00
(145.70)
52 Did not advance 145.70 52
From:
Kyle Carter
Sandra Donnelly
Selena O'Hanlon
Samantha Taylor
Michael Winter
as above Team 153.20 9 287.00 9 321.00 9
321.00 9

[edit] Show jumping

Individual
Athlete Horse Event Ind. Round 1 Ind. Round 2 Ind. Round 3 FinalRound A Round B TotalPenalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Mac Cone Ole Individual 0 1 T 12 12 30 T Withdrew
Jill Henselwood Special Ed Individual 1 14 T 18 19 44 T 0 19 26 Q 4 11 T Did not finish Did not advance
Eric Lamaze Hickstead Individual 0 1 T 0 0 1 T 4 4 2 T Q 0 1 T 0 1 T 0 1 T
Ian Millar In Style Individual 4 30 T 4 8 16 T 0 8 8 T Q 8 23 T Did not advance
Athlete Horse Event Gold medal Jump-offPenalties Time Final Rank
Eric Lamaze Hickstead Individual 0 38.39
Team
Athlete Horse Event Qualifying round FinalRound 1 Round 2 Total Jump offPenalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Mac Cone
Jill Henselwood
Eric Lamaze
Ian Millar
as above Team 1 2 T 16 4 T 4 1 20 1 T 4
Reserve rider: Jonathan Asselin. First alternate: Mario Deslauriers[22]

[edit] Fencing

Canada qualified all of its current quota places via the world ranking (Pan-Am zone). Philippe Beaudry qualified for the Sabre individual event at the last chance continental qualifier held in Queretaro, Mexico.[23]
Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
(22) Igor Tikhomirov Individual épée
Khvorost (UKR)
W 15-11
Jeannet (FRA)
L 7-15
Did not advance 15
(22) Josh McGuire Individual foil
Or (ISR)
W 11-10
Sanzo (ITA)
L 3-15
Did not advance 16
(30) Philippe Beaudry Individual sabre Fathy (EGY)
W 15-8
Montano (ITA)
L 4-15
Did not advance 30
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final RankOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
(6) Sherraine Schalm Individual épée

Mincza-Nebald (HUN)
L 15-13
Did not advance 9
(38) Luan Jujie Individual foil Boubakri (TUN)
W 13-9
Aida Mohamed (HUN)
L 7-15
Did not advance 32
(36) Julie Cloutier Individual sabre Bujdoso (GER)
L 2-15
Did not advance 35
(23) Olga Ovtchinnikova Individual sabre
Lee (KOR)
W 15-13
Besbes (TUN)
L 12-15
Did not advance 15
(27) Sandra Sassine Individual sabre Wood (RSA)
W 15-2
Zagunis (USA)
L 10-15
Did not advance 28
Athlete Event Quarterfinals Semifinals Final Classification 5-8 Placement 7-8 RankOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
(7) Julie Cloutier
Olga Ovtchinnikova
Sandra Sassine
Team sabre France
L 22-45
Did not advance Poland
L 44-45
South Africa
W 45-16
7
Wendy Saschenbrecker was a reserve for the women's sabre team.

[edit] Field hockey

Canada's men field hockey team qualified for Beijing by defeating Argentina 2-2 (5-4 on penalties) in the final of the 2007 Pan-American games.
Men's Field Hockey
Reserves:

[edit] Results

Round Robin / Preliminary Round
Team Pts Pld W D L GF GA GD
Canada 4 5 1 1 3 10 17 −7
Australia 6 – 1 CanadaDiscipline
11 August 2008
18:30
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Chen Dekang (CHN)
Abbott FG 15' FG 16' FG 54'
Kavanagh FG 22'
Ockenden FG 48'
Schubert FG 57'

P. Short FG 38'
Hammond 69'

Canada 1 – 3 PakistanDiscipline
13 August 2008
18:00
Umpires:
Kim Hong-Lae (KOR)
David Leiper (GBR)
Kullar PC 35'
Imran PC 39'
Rasool FG 39'
Waqas FG 57'
Grimes 20'
Singh 50'

Imran 55'
Netherlands 4 – 2 CanadaDiscipline
15 August 2008
10:30
Umpires:
Murray Grime (AUS)
Chen Dekang (CHN)
Taekema PC 4' PS 8' PC 33'
Weusthof PC 49'

Deol FG 12'
Kahlon FG 64'
Taekema 6'
Van der Weide 35'

Pereira 27'
Sandison 42'
Wright 56'
Great Britain 1 – 1 CanadaDiscipline
17 August 2008
08:30
Umpires:
Roel van Eert (NED)
Gary Simmonds (RSA)
Daly FG 67'
Pereira FG 47'
Daly 30'
Wilson 31'
Tindall 41'

Short 26'
Singh 28'
Canada 5 – 3 South AfricaDiscipline
19 August 2008
18:00
Umpires:
Roel van Eert (NED)
Satinder Kumar (IND)
Short PC 15'
Fernandes PC 31' PC 46'
Grimes FG 38' FG 70'

Smith PC 4' PC 51'
Tsolekile FG 28'
Deol 6'
Wright 19'
Kullar 62'
Tupper 64'

McDade 23'
Abrahams 23' 62'
Kullar 60'
Classification 9th - 10th Belgium 3 – 0 Canada
21 August 2008
8:30
Umpires:
David Leiper (GBR)
Xavier Adell (ESP)
Dekeyser FG 2' FG 70'
Dohmen FG 23'



[edit] Football

Canada's national women's team qualified by finishing in the top two at the CONCACAF Olympic qualifying tournament.[24]
Alternates:

[edit] Results

Group Stage
Team Pld W D L GF GA GD Pts
Canada 3 1 1 1 4 4 0 4
2008-08-06
17:00
Argentina 1 – 2 Canada Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
Attendance: 23,201
Referee: Christine Beck (Germany)
Manicler 85' Report Chapman 27'
Lang 72'
2008-08-09
19:45
Canada 1 - 1 China PR Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Attendance: 52,600
Referee: Dagmar Damkova (Czech Republic)
Sinclair 34' Report Xu 36'
2008-08-12
19:45
Sweden 2 - 1 Canada Q Beijing Workers' Stadium, Beijing
Attendance: 51,112
Referee: Pannipar Kamnueng (Thailand)
Schelin 19'
Schelin 51'
Report Tancredi 63'
Quarterfinal
2008-08-15
18:00
United States 2 – 1 (a.e.t.) Canada (Did not advance) (Finished at 8th) Shanghai Stadium, Shanghai
Attendance: 26,129
Referee: Helen Caro (Sweden)
Hucles 12'
Kai 101'
Report Sinclair 30'

[edit] Gymnastics


[edit] Artistic

Canada has qualified a six-man team and two women for Beijing.[25][26]Men No Canadian man made an apparatus final, with Kyle Shewfelt finishing ninth on vault and eleventh on floor exercise in the qualifying round. The Canadian team similarly failed to advance to the final, finishing ninth and missing out by less than four-tenths of a point. Two Canadian men, Adam Wong and Nathan Gafiuk, did advance to the all-around final.
Athlete Event Apparatus Qualification FinalVault Floor Pommel horse Rings Parallel bars Horizontal bar Total Rank Total Rank
Nathan Gafuik All-around 16.175 15.225 13.800 14.250 15.450 14.825 89.725 20 Q 89.625 17
Grant Golding All-around
14.850 15.125 15.275 15.450
59.700 65 Did not advance
David Kikuchi All-around 15.575
14.175 15.200 15.150 14.200 74.300 54 Did not advance
Brandon O'Neill All-around 15.150 3.450 12.475
14.900 0.000 45.975 74 Did not advance
Kyle Shewfelt All-around 16.350 15.525
13.925
14.250 60.050 63 Did not advance
Adam Wong All-around 15.650 14.900 14.375 14.500 15.125 14.575 89.125 24 Q 89.800 15
Nathan Gafuik
Grant Golding
David Kikuchi
Brandon O'Neill
Kyle Shewfelt
Adam Wong
Team 63.750 60.500 56.475 59.225 61.175 57.850 358.975 9 Did not advance
Women Athlete Event Apparatus Qualification FinalVault Floor Uneven Bars Balance Beam Total Rank Total Rank
Nansy Damianova All-around 14.700 14.100 13.650 14.250 56.700 38 Did not advance
Elyse Hopfner-Hibbs All-around 14.675 13.875 14.975 15.125 58.650 19 Q 58.375 16
Ken Ikeda and Jared Walls are the reserves for the men's team.

[edit] Rhythmic

Individual All-Around It should be noted that if Brazil had withdrawn from the group all-around competition, they would have been replaced by Canada. [27][28]
Athlete Event Qualification FinalHoop Rope Clubs Ribbon Total Rank Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank
Alexandra Orlando Individual 16.550 15.675 16.175 15.225 63.625 18 Did not advance

[edit] Trampoline

Canada at the 2008 Summer Olympics - Important Wikipedia Info
The Canadian Trampoline team: Rosannagh MacLennan, silver medalist Jason Burnett and silver medalist Karen Cockburn
Three trampolinists competed for Canada in Beijing.[26][29]
Men
Athlete Event Heats FinalScore Rank Score Rank
Jason Burnett Individual 69.70 7 Q 40.70
Women
Athlete Event Heats FinalScore Rank Score Rank
Karen Cockburn Individual 66.00 3 Q 37.00
Rosannagh MacLennan Individual 65.60 4 Q 35.50 7

[edit] Judo

Four men and one woman will represent Canada in Judo.[30]
Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage
Round Repechage
Quarterfinals Repechage
Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Frazer Will −60 kg Bye Houkes (NED)
L 0001-0011
Did not advance Alexanidis (GRE)
W 1001-0010 - 4:43
Sanchez (VEN)
W 1000-0000 - 1:54
Sobirov (UZB)
L 0000-0011
Did not advance
Sasha Mehmedovic −66 kg Bye Ibañez (ECU)
W 0011-0001
Darbelet (FRA)
L 0000-0001
Did not advance Rguig (MAR)
W 0201-0000
Gadanov (RUS)
L 0000-1000
Did not advance
Nicholas Tritton −73 kg
Pina (POR)
L 0000-0010
Did not advance
Keith Morgan −100 kg
Diek (DOM)
W 1001-0000
Brata (ROU)
L 0000-1000
Did not advance
Women
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage
Round Repechage
Quarterfinals Repechage
Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Marylise Levesque −78 kg
Grant (AUS)
W 1000-0000
Yang (CHN)
L 0000-1000
Did not advance
Lkhamdegd (MGL)
L 0110-0110
Did not advance

[edit] Modern pentathlon

Josh Riker-Fox and Monica Pinette qualified for Beijing by respectively finishing third and second at the 2007 Pan-American Games and Kara Grant qualified via the world rankings.[31][32]
Men
Athlete Shoot Fence Swim Ride Run Total Points Rank
Josh Riker-Fox 988 align=center 1224 1092 1108 5172 24
Women
Athlete Shoot Fence Swim Ride Run Total Points Rank
Kara Grant 1072 760 940 1060 1144 4976 31
Monica Pinette 1180 664 1124 1144 1080 5192 27

[edit] Rowing

Canada will send eight boats to Beijing in rowing.[33][34]
Men
Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Scott Frandsen
Dave Calder
Pairs 6:54.88 3 S A/B
6:34.02 1 FA 6:39.55
Douglas Vandor
Cameron Sylvester
Lightweight
double sculls
6:17.58 2 S A/B
6:49.28 6 FB 6:40.80 12
Andrew Byrnes
Kyle Hamilton
Malcolm Howard
Adam Kreek
Kevin Light
Brian Price (cox)
Ben Rutledge
Dominic Sieterle
Jake Wetzel
Eights 5:27:69 1 FA

5:23.89
Iain Brambell
Liam Parsons
Jon Beare
Mike Lewis
Lightweight
fours
5:52.13 2 S A/B
6:07.86 2 FA 5:50.09
Women
Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sabrina Kolker
Zoe Hoskins
Pairs Boat under weight 5 R 7:40.22 4 FB
7:37.27 9
Tracy Cameron
Melanie Kok
Lightweight
double sculls
6:54.07 2 S A/B
7:10.70 1 FA 6:56.68
Anna-Marie de Zwager
Krista Guloien
Rachelle de Jong
Janine Hanson
Quadruple sculls 6:23.27 3 R 6:46.60 5 FB
6:28.78 8
Ashley Brzozowicz
Jane Rumball
Darcy Marquardt
Buffy Williams
Sarah Bonikowsky
Romina Stefancic
Andreanne Morin
Heather Mandoli
Lesley Thompson-Willie (cox)
Eights 6:12:68 3 R 6:10.50 1 FA
6:08.04 4
R = Advanced to Repechage S A/B = Advanced to Semifinals A/B FA = Advanced to Final A

[edit] Sailing

Canada earned a quota in all the classes above during the 2007 ISAF Sailing World Championships held in Cascais, Portugal, except for the quota in the Tornado class, which was earned at the 2008 Tornado World Championships in Auckland, New Zealand.[35]
Men
Athlete Event Race Point(s) Total
Point(s) Rank1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal race
Zac Plavsic Sailboard 23 25 22 21 (30) 12 26 12 29 11 Did not advance 211 23
Mike Leigh Laser 13 23 26 5 4 3 (28) 2 19 CAN 14 137 9
Oliver Bone
Stephane Locas
470 25 26 (30)
OCS
20 23 22 30
OCS
18 26 16 Did not advance 235 29
Women
Athlete Event Race Point(s) Total Point(s) Rank1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal race
Nikola Girke Sailboard 11 14 13 14 12 15 13 (28)
DNF
18 15 Did not advance 153 17
Lisa Ross Laser Radial 16 23 13 11 7 9 (29)
OCS
25 7 CAN Did not advance 140 17
Katie Abbott
Martha Henderson
Jennifer Provan
Yngling 5 4 10 (15) 9 12 11 15 CAN Did not advance 81 13
Open
Athlete Event Race Point(s) Total Point(s) Rank1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Medal race
Chris Cook Finn 8 3 7 10 (23) 5 15 3 CAN
16 90 5
Gordon Cook
Ben Remocker
49er 13 12 13 10 7 6 16 16 10 (18) 15 16 CAN Did not advance 152 14
Oskar Johansson
Kevin Stittle
Tornado 8 3 9 9 1 (15) 11 12 2 2
4 76 4
Key
  • (X) – Worst result discarded
  • OCS – On the Course Side of the starting line
  • DSQ – Disqualified
  • DNF – Did Not Finish
  • BFD – Black Flag Disqualification
  • CAN – Race cancelled due to bad weather

[edit] Shooting

Four shooters represented Canada in Beijing.
Men
Athlete Event Qualification FinalScore Rank Score Rank
Johannes Sauer 50 m rifle prone 587 44 Did not advance
Giuseppe di Salvatore Trap 112 26 Did not advance
Double trap 109 19 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification FinalScore Rank Score Rank
Avianna Chao 10 m air pistol 370 39 Did not advance
25 m pistol 558 41 Did not advance
Susan Nattrass Trap 63 11 Did not advance

[edit] Softball

Women's Softball

[edit] Results

Round Robin
All times are China Standard Time (UTC+8)
Rank Team W L RF RA WIN% GB
4 Canada 3 4 17 23 .429 4
August 12 – 9:30 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 1 1 2 2
Canada 0 2 2 0 0 2 0 6 11 0
WP: Lauren Bay Regula(1-0) LP: Chia-Yen Wu(0-1)
HRs: TPE – Chia-Ching Ll(1)


August 13 – 19:30 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Canada 0 0 3 4 1 1 X 9 11 1
Netherlands 0 0 0 1 1 0 X 2 3 1
WP: Danielle Lawrie(1-0) LP: Kristi de Varies(0-2)
HRs: CAN – Kayleigh Rafter(1), Melanie Matthews(1) NED – Sandra Gouverneur(1)
August 14 – 12:00 at Fengtai Softball Field (POSTPONED - August 15 - 14:45)Team 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Canada 1 0 0 0 0 0 0 1 1 3
United States 0 0 0 0 0 4 4 8 6 1
WP: Cat Osterman(2-0) LP: Dione Meier(0-1)

August 15 – 9:30 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
China 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Canada 0 0 0 0 0 1 0 1 3 2
WP: Lauren Bay Regula(2-0) LP: Wei Lu(1-1)
HRs: CAN – Jennifer Yee(1)
August 16 – 19:30 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Venezuela 1 0 0 1 0 0 0 2 4 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0
WP: Mariangee Bogado(2-1) LP: Danielle Lawrie(1-1)
HRs: VEN – Yuruby Alicart(1)
August 17 – 17:00 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Australia 0 0 0 0 0 1 3 4 4 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
WP: Tanya Harding(2-1) LP: Lauren Bay Regula(2-1)

August 18 – 17:00 at Fengtai Softball FieldTeam 1 2 3 4 5 6 7 RHE
Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 4 3
Japan 0 2 2 0 0 2 0 6 9 0
WP: Yukiko Ueno (3-0) LP: Lauren Bay Regula (2-2)

[edit] Swimming

The places in Canada's Olympic swim team were allocated at the 2008 CN Olympic Trials.[36]

[edit] Men

Athlete Event Heats Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank
Richard Hortness 50 m freestyle 22.42 27 Did not advance
Brent Hayden 100 m freestyle 47.84 3 Q 48.20 11 Did not advance
200 m freestyle 1:46.40 (CR) 3 Withdrew
Joel Greenshields 100 m freestyle 49.04 23 Did not advance
Colin Russell 200 m freestyle 1:46.58 5 Q 1:48.13 14 Did not advance
Ryan Cochrane 400 m freestyle 3:44.85 (CR) 9 Did not advance
1500 m freestyle 14:40:84 (OR) 2 Q
14:42:69
Jake Tapp 100 m backstroke 55.54 31 Did not advance
Keith Beavers 200 m backstroke 1:58.84 15 Q 1:58.50 12 Did not advance
200 m medley 1:59.19 8 Q 1:59.43 8 Q 1:59.43 7
400 m medley 4:12.75 9 Did not advance
Tobias Oriwol 200 m backstroke 1:58.84 16 Q 1:59.50 15 Did not advance
Mathieu Bois 100 m breaststroke 1:01.45 28 Did not advance
200 m breaststroke 2:12.87 29 Did not advance
Mike Brown 100 m breaststroke 1:00.98 20 Did not advance
200 m breaststroke 2:09.84 (CR) 5 Q 2:08.84 (CR) 2 Q 2:09.03 4
Joe Bartoch 100 m butterfly 52.90 34 Did not advance
Adam Sioui 100 m butterfly 53.38 39 Did not advance
200 m butterfly 1:57.45 25 Did not advance
Brian Johns 200 m medley 2:00.66 18 Did not advance
400 m medley 4:11.41 (CR) 7 Q
4:13.38 7
Brent Hayden
Joel Greenshields
Colin Russell
Rick Say
Richard Hortness (Alternate)
4×100 m freestyle relay 3:13.68 (CR) 7 Q
3:12.26 (CR) 6
Brent Hayden
Andrew Hurd
Brian Johns
Colin Russell
Rick Say
Adam Sioui
4×200 m freestyle relay 7:08.04 (CR) 5 Q
7:05.77 (CR) 5
Brent Hayden (Freestyle)
Jake Tapp (Backstroke)
Joe Bartoch (Butterfly)
Mike Brown (Breaststroke)
4×100 m medley relay 3:35.56 10 Did not advance

[edit] Women

Athlete Event Heats Semifinals FinalTime Rank Time Rank Time Rank
Victoria Poon 50 m freestyle 25.58 30 Did not advance
Erica Morningstar 100 m freestyle 54.66 15 Q 55.36 15 Did not advance
200 m medley 2:14.11 19 Did not advance
Julia Wilkinson 100 m freestyle 54.70 16 Withdrew
Genevieve Saumur 200 m freestyle 3:00.49 25 Did not advance
Stephanie Horner 200 m freestyle 1:58.35 17 Did not advance
400 m freestyle 4:07.45 11 Did not advance
Savannah King 400 m freestyle 4:11.49 19 Did not advance
Tanya Hunks 800 m freestyle 8:38.05 23 Did not advance
400 m medley 4:40.63 20 Did not advance
Julia Wilkinson 100 m backstroke 1:00.38 10 Q 1:00.60 12 Did not advance
200 m medley 2:12.26 (CR) 13 Q 2:12.03 (CR) 5 Q 2:12.43 7
Lindsay Seeman 200 m backstroke 2:15.07 30 Did not advance
Julia Wilkinson 200 m backstroke Withdrew
Annamay Pierse 100 m breaststroke 1:08.25 13 Q 1:08.27 10 Did not advance
200 m breaststroke 2:25.01 7 Q 2:23.94 5 Q 2:23.77 (CR) 6
Jillian Tyler 100 m breaststroke 1:08.13 (CR) 10 Q 1:09.00 13 Did not advance
Audrey Lacroix 100 m butterfly 59.10 28 Did not advance
200 m butterfly 2:08.54 12 Q 2:09.74 13 Did not advance
Stephanie Horner 200 m butterfly 2:10.33 20 Did not advance
Alexa Komarnycky 400 m medley 4:46.98 29 Did not advance
Audrey Lacroix
Erica Morningstar
Genevieve Saumur
Julia Wilkinson
Jennifer Beckberger (Alternate)
4×100 m freestyle relay 3:38.82 (CR) 7 Q
3:38.32 (CR) 8
Stephanie Horner
Erica Morningstar
Genevieve Saumur
Julia Wilkinson
Kevyn Peterson (Alternate)
4×200 m freestyle relay 7:56.26 (CR) 10
Did not advance
Erica Morningstar (Freestyle)
Julia Wilkinson (Backstroke)
Audrey Lacroix (Butterfly)
Annamay Pierse (Breaststroke)
4×100 m medley relay 4:02.13 8 Q
4:01.35 7

[edit] Synchronized swimming

Canada qualified for both events by finishing third in the team event at the "Good Luck Beijing" 2008 Olympic Games Synchronized Swimming Qualification Tournament.[37]
Athlete Event Technical Routine Free Routine (Preliminary) Free Routine (Final)Points Rank Points Rank Total Points Rank Points Rank Total Points Rank
Marie Pier Boudreau-Gagnon
Isabelle Rampling
Duet 47.417 6 47.333 6 94.750 6 47.667 6 95.084 6
Marie Pier Boudreau-Gagnon
Jessika Dubuc
Marie-Pierre Gagne
Dominika Kopcik
Eve Lamoureux
Tracy Little
Elise Marcotte
Isabelle Rampling
Jennifer Song
Team 47.584 5 T
48.084 4 96.167 4

[edit] Table tennis

Canada will send five table tennis players to Beijing.
Men
Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Rank
Pradeeban Peter-Paul Singles Tsuboi (BRA)
L 3-4
Did not advance
Peng Zhang Singles St Louis (TRI)
W 4-0
Seiya (JPN)
L 2-4
Did not advance
Men's Team Results August 13
Singapore 3–0 Canada
August 14
Germany 3–0 Canada
Croatia 3–0 Canada
Group B Team Pts Pld W L GW GL
Germany 6 3 3 0 9 1
Croatia 5 3 2 1 6 4
Singapore 4 3 1 2 5 6
Canada 3 3 0 3 0 9
Women
Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Judy Long Singles Ramos (VEN)
L 1-4
Did not advance
Mo Zhang Singles Medina (COL)
W 4-0
Kostromina (BLR)
L 0-4
Did not advance

[edit] Taekwondo

Canada's Sebastien Michaud and Ivett Gonda qualified Canada in the men's -80kg and the women's -49kg by respectively finishing first and third at the World Taekwondo Qualification Tournament in Manchester, United Kingdoms. World champion Karine Sergerie secured an additional berth for Canada, this time in the women's -67kg, by finishing second at the Pan American Taekwondo Qualification Tournament in Cali, Colombia. In Beijing 2008, Sergerie made Silver after advancing to the finals opposite to Kyungseon of Korea who secured the gold.
Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Sebastien Michaud −80 kg Ángel Román (PUR)
W 2-1
Rashad Ahmadov (AZE)
L 0-0
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Rank
Ivett Gonda −49 kg Zajc (SWE)
L 0-2
Did not advance
Karine Sergerie −67 kg Tina Morgan (AUS)
W 0-0
Vanina Sanchez (ARG)
W 3-0
Asunción Ocasio (PUR)
W 2-0
Hwang Kyung-Sun (KOR)
L 1-2


[edit] Tennis

Canada was represented by three men in tennis.
Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals FinalOpposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score Opposition
Score
Frank Dancevic Singles S Wawrinka (SUI)
L 4-6 6-3 6-2
Did not advance
Frederic Niemeyer Singles G Cañas (ARG)
L 3-6 4-2 ret.
Did not advance
Daniel Nestor
Frederic Niemeyer
Doubles
A Murray and
J Murray (GBR)
L 4-6 6-3 6-4
Did not advance

[edit] Triathlon

Canada is one of five nations sending a full complement of six triathletes to Beijing.[38][39]
Men
Athlete Event Swim Cycling Run Total Rank
Colin Jenkins Individual 18:12 58:59 38:39 1:56:50.85 50
Paul Tichelaar Individual 18:24 58:51 33:34 1:51:46.81 28
Simon Whitfield Individual 18:18 58:56 30:48 1:48:58.47
Women
Athlete Event Swim Cycling Run Total Rank
Lauren Groves Individual 20:05 Did not finish
Carolyn Murray Individual 20:55 1:05:28 37:31 2:04:56.32 29
Kathy Tremblay Individual 19:52 1:04:24 40:04 2:05:23.49 31

[edit] Water polo

Men's team
Canada qualified by reaching the semifinal at the FINA men's Water Polo Olympic Qualification Tournament, beating host Romania 9-8.[41]

[edit] Results

Preliminary Round
Team Pld W L T GF GA GD Pts
Canada 5 0 5 0 21 61 -40 0
Aug 10, 2008
9:30
Game 1 Spain 16–6 Canada Ying Tung Natatorium
Referees:
Ciric (SRB), Ni (CHN)
Score by quarters: 5-2, 4-2, 3-1, 4-1
Garcia & Molina 3 Goals Feltham 2
Aug 12, 2008
9:30
Game 7 Canada 0–12 Montenegro Ying Tung Natatorium
Referees:
Knights (NZL), Pinker (RSA)
Score by quarters: 0-3, 0-4, 0-4, 0-1
- Goals Vukcevic, Janovic M., Gojkovic 2
Aug 14, 2008
15:20
Game 17 Australia 8–5 Canada Ying Tung Natatorium
Referees:
Bock (GER), Klopper (NED)
Score by quarters: 2-3, 2-1, 3-1, 1-0
Figlioli 3 Goals Feltham 2
Aug 16, 2008
10:50
Game 20 Canada 7–13 Greece Ying Tung Natatorium
Referees:
Hart (AUS), Ni (CHN)
Score by quarters: 1-6, 4-5, 2-1, 0-1
Feltham, Graham 3 Goals Ntoskas 4
Aug 18, 2008
10:50
Game 26 Hungary 12–3 Canada Ying Tung Natatorium
Referees:
Ciric (SRB), Littlejohn (GBR)
Score by quarters: 3-1, 3-0, 1-2, 5-0
Biros, Kasas, Madaras, Molnar 2 Goals Graham 2
Quarterfinal
Aug 20, 2008
9:30
Game 31 Canada 11–13 Italy Ying Tung Natatorium
Referees:
Rak (CRO), Ni (CHN)
Score by quarters: 1-4, 3-2, 3-3, 4-4
Graham 4 Goals Sottani 3
Classification 11th-12th
Aug 22, 2008
9:30
Game 35 Canada 8–7 China Ying Tung Natatorium
Referees:
Koryzna (POL), Argyros (GRE)
Score by quarters: 1-1, 3-1, 1-2, 3-3
Boyd, Sayegh 2 Goals Yu, Han 2

[edit] Weightlifting

Canada qualified three female Weightlifters by finishing fourteenth in the combined country ranking of the 2006 and 2007 World Weightlifting Championships.[42] Canada then qualified two men's weightlifters by finishing second among non-qualified teams at the 2008 Pan American Championships held in Callao, Peru.[43]
Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total RankResult Rank Result Rank
Jasvir Singh -62 kg 115 16 151 12 266 12
Francis Luna-Grenier -69 kg 131 21 162 17 293 17
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total RankResult Rank Result Rank
Marilou Dozois-Prevost -48 kg 76 10 90 10 166 10
Christine Girard -63 kg 102 6 126 5 228 4
Jeane Lassen -75 kg 105 10 135 5 240 8

[edit] Wrestling

Seven athletes qualified at the 2008 Pan-American Wrestling Championships while Travis Cross and Carol Huynh qualified by finishing in the top 8 at the 2007 Wrestling World Championships and David Zilberman qualified at the first freestyle qualification tournament.[44][45][46]Men's Freestyle Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Round 1 Repechage Round 2 FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Saeed Azerbayjani −60 kg Martin Berberyan (ARM)
W 1:0 3:0
Morad Mohammadi (IRI)
L 0:1 0:1
Did not advance
Haislan Garcia −66 kg Mehdi Taghavi (IRI)
L 1:0 1:1 0:2
Did not advance
Matt Gentry −74 kg Emzarios Bentinidis (GRE)
L 1:0 0:2 0:2
Did not advance
Travis Cross −84 kg Serhat Balcı (TUR)
L 1:1 1:1
Did not advance
David Zilberman −96 kg Kurban Kurbanov (UZB)
L 1:3 0:1
Did not advance
Women's Freestyle Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Round 1 Repechage Round 2 FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Carol Huynh −48 kg Stadnik (AZE)
W 4:3 2:0
Kim (KOR)
W 1:0 1:0
Bakatyuk (KAZ)
W 1:0 1:4

Icho (JPN)
W 4:0 2:1
Tonya Verbeek −55 kg Naidan (MGL)
W 3:0 4:0
Cristea (MDA)
W 3:1 3:0
Yoshida (JPN)
L 0:2 0:6

Bronze medal final
Nerell (SWE)
W 1:0 1:0
Martine Dugrenier −63 kg Sastin (HUN)
W 2:0 6:0
Xu Haiyan (CHN)
W 2:1 1:3 1:0
Kaori Icho (JPN)
L 0:1 1:0 1:1

Bronze medal final
Randi Miller (USA)
L 0:1 2:1 1:1
Ohenewa Akuffo −72 kg Zlateva (BUL)
L 0:2 0:5
Did not advance
Maider Unda (ESP)
L 2:5 1:1 0:1
Did not advance
Greco-Roman Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Round 1 Repechage Round 2 FinalOpposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result Opposition
Result
Ari Taub −120 kg Deák-Bárdos (HUN)
L 1:2 1:4
Did not advance

[edit] See also


[edit] References

  1. ^ a b c "van Koeverden Named Canada's Flag Bearer", The Sports Network (2008-07-23). Retrieved on 24 July 2008.
  2. ^ Canadian Press (2008-08-13). "Canada heads to Games with brash new strategy: Winning", Vancouver Sun. Retrieved on 28 July 2008.
  3. ^ "Olympic handball groupings named", CBC Sports (2008-06-17). Retrieved on 21 June 2008.
  4. ^ "Karen Cockburn named Canada's closing flag-bearer". Retrieved on 2008-08-24.
  5. ^ The Canadian Press (2008-07-30). "Modest Gains Expected for Canada in Beijing", The Sports Network. Retrieved on 30 July 2008.
  6. ^ "CBC Olympics". Retrieved on 2008-08-24.
  7. ^ Martin Cleary (2008-08-08). "'The Olympics is not a young horse game'", Ottawa Citizen. Retrieved on 13 August 2008.
  8. ^ The Canadian Press (2008-10-11). "COC rewards Canadian medal winners from Beijing", The Sports Network. Retrieved on 24 October 2008.
  9. ^ Dean McNulty (2008-06-03). "Canadian trio is brimming - Archers believe gold is realistic goal", Slam! Sports. Retrieved on 3 June 2008.
  10. ^ Jim bender (2008-06-03). "Archer Beijing bound - Winnipeg's Lyon proves to be straight shooter", Slam! Sports. Retrieved on 3 June 2008.
  11. ^ OLYMPICS > Beijing 2008 > News
  12. ^ "Perdita Felicien pulling out of Olympics: reports", CBC Sports (2008-08-08). Retrieved on 15 July 2008.
  13. ^ IBAF
  14. ^ The Canadian Press (2008-08-01). "Olympic Baseball Team Gets Approval for James Avery", The Sports Network. Retrieved on 2 August 2008.
  15. ^ http://66.241.210.162/files/2008%20Olympic%20Roster%20-%20media.pdf
  16. ^ Steve Simmons (2008-03-21). "Boxing is down for the count", Slam! Sports. Retrieved on 8 August 2008.
  17. ^ Canadian Press (2008-05-18). "Canada to Race in All 12 Canoe/Kayak Sprints in Beijing", The Sports Network. Retrieved on 18 May 2008.
  18. ^ CBC Olympics | Van Koeverden leads Canadian paddlers into Beijing
  19. ^ The Canadian Press (2008-06-25). "Cools to Carry BMX Colors for Canada in China", The Sports Network. Retrieved on 25 June 2008.
  20. ^ "Benfeito, Filion earn Olympic berth in syncro diving", CBC Sports (2008-06-21). Retrieved on 22 June 2008.
  21. ^ CBC Olympics | Canadian Olympic dressage team named
  22. ^ The Canadian Press (2008-06-17). "Millar Among Four Named to Olympic Show Jump Team", The Sports Network. Retrieved on 17 June 2008.
  23. ^ Schalm leads Canada's largest fencing team since 1992
  24. ^ Canadian Press (2008-04-09). "Canada's Women's Soccer Team Going to Beijing", The Sports Network. Retrieved on 12 April 2008.
  25. ^ CBC Olympics | Shewfelt tops Canadian gymnastics selections
  26. ^ a b The Canadian Press (2008-06-07). "Damianova, Hopfner-Hibbs Qualify for Olympic Team", The Sports Network. Retrieved on 8 June 2008.
  27. ^ FIG - Fédération Internationale de Gymnastique
  28. ^ TSN : SUMMER SPORTS - Canada's Sports Leader
  29. ^ The Canadian Press (2008-05-24). "Cockburn Wins Gold; Punches Ticket to Beijing", The Sports Network. Retrieved on 3 June 2008.
  30. ^ "Five Judokas Qualified for Beijing", The Sports Network (2008-05-12). Retrieved on 12 May 2008.
  31. ^ (UIPM): Who's Qualified
  32. ^ CBC Olympics | Three Canadians to Beijing in modern pentathlon
  33. ^ Lindsey Craig (2008-06-26). "Canadian rowing crews nominated for Beijing", CBC Sports. Retrieved on 26 June 2008.
  34. ^ CBC Olympics | Kolker, Hoskins complete Canadian rowing team
  35. ^ ISAF : Beijing 2008 - Qualification
  36. ^ Canadian Press (2008-04-02). "Medal Threat", The Sports Network. Retrieved on 22 March 2008.
  37. ^ Canadian Press (2008-05-22). "Canadian Synchro Team Confident Ahead of Beijing", The Sports Network. Retrieved on 22 May 2008.
  38. ^ The Canadian Press (2008-06-09). "Whitfield headlines trio named to triathlon team", The Sports Network. Retrieved on 9 June 2008.
  39. ^ The Canadian Press (2008-06-13). "Murray, Tremblay named to Olympic triathlon team", The Sports Network. Retrieved on 13 June 2008.
  40. ^ http://www.waterpolo.ca/Images/National%20Team%20Files/Senior/Senior%20Men/WPC%20Team%20and%20Schedule.pdf
  41. ^ FINA WP Men Olympic Qual Tournament - ORADEA 2008
  42. ^ http://www.iwf.net/doc/WTeamQualification_Final.pdf
  43. ^ U.S. weightlifting men's team qualifies for two Olympic slots _English_Xinhua
  44. ^ CBC Olympics | 10 Canadians to wrestle in Beijing
  45. ^ http://www.fila-wrestling.com/images/documents/080312_liste_qualifis_beijing.pdf
  46. ^ http://www.fila-wrestling.com/images/documents/080313_liste_nomin_beijing.pdf

More pages